Historie plemene AHT (American Hairless Terrier) sahá teprve do roku 1972, kdy se v USA v Louisianě, ve vrhu krátkosrstých krysích teriérů, narodil první zástupce tohoto plemene. Růžovoučká bezsrstá fenečka Josephina s černými skvrnkami po těle - jako chybný, nestandartní pejsek – zcela uchvátila rodinu a přátele jejích nových majitelů.
https://nationalpurebreddogday.com/snippet-of-american-hairless-terrier-history/
Willie a Edwin Scottovi byli její inteligencí, kontaktní povahou, hebkou kůží a absolutní absencí srsti tak uchváceni, že se rozhodli zkusit odchovat další „nahaté“ krysí teriéry.
Byla to cesta zdlouhavá, jelikož v prvním vrhu Josefínky se objevilo jen jedno štěňátko holé, v dalších vrzích byla všechna štěňátka chlupatá. Již to vypadalo, že tento úžasný chovatelský sen zůstane v budoucnu pouhou vzpomínkou, když k překvapení a neskutečné radosti všech nadšenců naháčů porodila Josefína, nakrytá svým otcem v seniorském věku 9. letech, 2 nahatá štěňátka - pejska Snoopyho a fenečku Jamimu.
Oni dva (jako Adam s Evou) se stali velikou nadějí chovu nového nahatého plemene, kterého rodina pojmenovala americký bezsrstý teriér. Během jejich chovatelské práce však nepoužili pro křížení jiné plemeno, než krysího teriéra.
http://animalsbreeds.com
Ani krysí teriér není v Česku plemeno známé a chované, přestože první zmínky o psech podobných krysím teriérům pochází již z 16. století. Chránily zásoby jídla na lodích před hlodavci. Nejstarší dochované ostatky asi dvouleté fenky pochází z vlajkové lodi Jindřicha VIII. Mary Rose, která se potopila během bitvy i s 500 námořníky na palubě. Kostřička pejska nalezená ve vraku lodi, 422 let od potopení, je dnes vystavena v muzeu v Portsmouthu, spolu s dalším objeveným pokladem z lodi.
V USA byl na přelomu 17. a 18 století krysí teriér velmi oblíben díky soutěži zvané RatPit. Pravidla hry spočívala v tom, kolik myší uloví teriér v kruhové aréně ve stanoveném časovém intervalu, většinou za 1 minutu. Během let se však přijetím různých zákonů a vyhlášek na ochranu zvířat stala tato společenská zábava a sport činností nezákonnou, nikoliv však dodnes neznámou...
Krysí teriéři se ze soutěžních ringů přestěhovali hlavně na farmy. Ve 30. letech 19. století byl nejpoužívanějším plemenem pro chytání krys. Do povědomí řady lidí nejen v Americe se dostal krysí teriér jako věrný společník amerického prezidenta Theodora Roosevelta.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Theodore_Roosevelt_and_Family_-_24_August_1907.jpg
K oficiálnímu oddělení plemene amerického bezsrstého teriéra od krysího teriéra došlo teprve v roce 2004! Od roku 2016 je organizací AKC (American Kennel Club) americký naháč zařazen mezi teriéry na výstavách do skupiny č. 5 i v Evropě - v severských zemích.
V Čechách je toto stále vzácné a málopočetné plemeno zařazeno do skupiny NON FCI.
Přestože první amíci přiletěli do České republiky již v roce 2004 a jejich počet roste poměrně rychle, stále jen málo lidí na první pohled rozpozná toto plemeno od dalších bezsrstých, jako jsou peruánští a mexičtí naháči, nebo čínský chocholatý pes.
Amík je však zcela odlišný nejen svou hebkou kůží a absolutní absencí srsti, ale i geneticky. U plemen mexičanů, peruánců a číňanů je bezsrstost způsobena genetickou mutací DNA. Laicky popsáno - z páru obou nahatých číňanů se v jednom vrhu narodí štěňata nahatá i chlupatá. Nestane se tak ale u dvou nahatých amíků, protože u nich došlo postupným křížením ke spontánní mutaci genů. A také oproti výše zmíněným naháčům nemá amík problémy s absencí zubů.
ABT je čím dál častěji vyhledávaným společníkem nejen v rodinách alergiků, ale i sportovců! Svou povahou je to plemeno velmi společenské, přátelské, se stále veselou náladou.
Má výbornou paměť a schopnost rychle se učit.
Je to temperamentní a sportovně založený pes vhodný na všechny psí sporty i dlouhé procházky do přírody za každého počasí.
Své předky - lovce hlodavců - v genech však nezapře. Při procházkách přírodou neodolá touze zahrabat si (i bez ohledu na nevhodný oděv „k práci“ ☺) a často si pro své potěšení uloví myšku či krtka.
Nezanedbatelnou výhodou bezsrstých teriérů je absence blech a dalších vnějších parazitů.
Přestože klíště může zachytit i naháč na svém hladkém těle, většinou se nestihne přisát.
Neodolatelná je široká škála barev kůže amíků od světlých (např. lila, lemon) po tmavé (např. čokoládová, černá) včetně puntíkatých variant. Nepředvídatelnou zvláštností je i kouzlo různobarevnosti štěňat v jednom vrhu.
A přesně tohoto genetického čarování jsme se v naší chovatelské stanici dočkali hned při 1. vrhu
Nutno ještě zmínit zajímavou kuriozitu po porodu.
Jak je z fotky patrné, všechna štěňátka se rodí chlupatá!
Tato krátká podsada však za 6-8 týdnů zmizí ☺