Přestože se může zdát, že je péče o nahatého teriéra, zvláště o jeho jemnou kůži náročná, skutečnost je mnohem příznivější než u pejsků chlupatých.
Nevěříte?
Žádné chlupy na vašem oblečení! Žádné drbání a blechy. Vaše návštěvy si ze sedačky v obýváku neodnesou domů nechtěný suvenýr z línajícího psa! Odpadá starost o vyčesávání, kartáčování a neustálé odstraňování chlupů z koberců! Nemusíte řešit ani zasmrádlou navlhlou srst, ležící vedle vás po procházce na gauči!
Většině chovatelů stačí na běžnou péči o kůži amíka vlhčený ubrousek na utření tlapiček po vycházce a podle potřeby, cca 1x za týden promazat kůžičku mastí, aby byla opět krásně pružná a voňavá. Každý chovatel má svůj oblíbený a doporučovaný výrobek. Někdo používá olej, například kokosový, někdo používá obyčejnou měsíčkovou indulonu.
Je to názor od názoru.
My používáme na ošetření kůže kalciovou mast.
Ta je běžně dostupná bez receptu v lékárně, stojí podle velikosti kolem 100Kč.
Její hlavní výhodou je regenerační, hydratační a hojivý efekt.
Kromě toho, že krém příjemně promastí kůži naháčka bez zanechání mastných otisků na dekách, je ideální na ošetření drobných poranění a škrábanců, které si občas amík z procházky přinese.
V zimě je mast vhodná na promazání tlapek po procházce na prosoleném chodníku.
(Následné olizování nakrémovaných tlapiček naháčům neškodí.)
Hlavní účinnou látkou masti je dexpanthenol, známý také jako provitamín B5, který pomáhá regenerovat kůži podobným způsobem jako vitamín A, má tedy uklidňující a příjemně hydratační účinky po opalování.
Opalování u naháčů je často diskutovaným tématem.
Naháči milují sluníčko a rádi se „opalují“. Tělo bez srsti jim v létě všichni chlupáčci určitě závidí.
Je to jejich další bonus. Jsou dostatečně chytří, takže ve chvilce, kdy jim je horko, samozřejmě zalezou do stínu. Na rozdíl od člověka si pitný režim poměrně hlídají.
Je na nás, zajistit dostatek čerstvé vody v misce.
Náš naháč pobíhající celý den v létě na zahradě, nakrémovaný kalciovou mastičkou, nemá naštěstí s kůží žádný problém. Nemažeme ho každý den, ale jen podle toho, jak je kůže vysušena.
To už majitel amíčka při doteku zkrátka pozná.
U moře kůži naháče chráníme před spálením - stejně jako sobě nebo dětem - opalovacím mlékem s vyšším faktorem.
Jen vaše rodina a sousedé při návratu z dovolené od moře těžko věří, že máte stejného psího mazlíka, jakého jste měli v zimě ☺.
Pokud se na nového člena rodiny budete těšit stejně jako my a řada dalších nadšencům (až šílenců), objednáte zpočátku jistě spoustu zbytečností, přestože se zdají být životně důležitými a naprosto nepostradatelnými.
Takto jsme například objednali dva druhy klecí.
Velkých a prostorných, přesto v ní náš amíček spal jen noc (na rozdíl od naší bezesné noci, kdy jsme ho chodili okukovat..). Báli jsme se, že nám jako divoký krysí teriér rozkouše vše, na co jen zaostří zrak. Omyl.
Pokud má štěně dostatek hraček, zabaví se. Pokud má hodně pohybu, unaví se.
Pak se spokojené psí miminko zachumlá do heboučké deky a spí a spí... No a ve finále je nejbezpečněji ve vaší posteli. Máte tak všeobecný přehled i o tom, že se zavrtí a chce ven.
Péče o drápky našich mazlíčků se týká každého zodpovědného majitele.
S jejich růstem postupně zakoupíte několik druhů kleštiček různých velikostí a způsobů stříhání, než si vychytáte ten svůj způsob zbavování se dlouhých drápků.
S tím byl u nás veliký problém.
Za žádnou odměnu si pes na nohy nenechal sáhnout od chvilky, kdy mu došlo, že se budou stříhat drápky. Nebylo možné kvičícího a škubajícího se psa každý měsíc silou držet a celoživotně tím vzájemně trpět. Na doporučení chovatelů jsme navštívili veterináře, aby nám jako profesionál drápky ostříhal... To byla bohužel katastrofa, kterou nepřejeme žádnému zvířátku zažít.
Pes se sice ze stresu na veterinářově stole ani nepohnul, ale veterinář s tlustými skly v brýlích (nejspíše na dálku) zřejmě vůbec neviděl a ustřihl drápek téměř celý!!! Krev tekla silně. Na její zastavení po marných běžných pokusech bylo nutné použít rozžhavenou pájku a konec krvácejícího drápku zaškvařit. I tak proces proběhl dvakrát. Další drápky už veterinář nestříhal s odůvodněním, že to není ještě tak hrozné...
Ale ve finále bylo.
Situace se vyhrotila tak, že pes na drápkách uklouzl po seskoku ze sedačky a brzy na to i z postele a dopadl na bok. Jak na plovoucí podlaze začal zběsile hrabat ve snaze postavit se co nejrychleji na nohy a utéct, zpanikařil ještě více. Došlo to tak daleko, že odmítal chodit po podlahách úplně, jen ležel na gauči nebo v posteli a ve chvilce, kdy chtěl změnit prostor, naříkal. Chvilku jsme na gauči či v posteli „uvězněného“ a smutného psího miláčka přenášeli sem a tam a spoléhali na psího psychologa.
Bohužel se strach ze seskoku na plovoucí podlahy už nepodařilo zlomit.
Bylo potřeba změnit strategii...
Na vytápěné podlahy jsme nalepili v trase pohybu psa po domě kobercové předložky.
Na drápky jsme pořídili malou ruční brusku pro kutily. Problém se konečně vyřešil.
V zimě je potřeba chránit nahaté teplé tělo amíka oblečky. Řada majitelů naháčů shánění úžasných psích modelů přímo milují! Sladit pejska se svým sportovním oblečením nebo v barvách, které majitel rád nosí, je už dnes dostupným a splnitelným přáním.
Nejednou budete objednávat oblečení, které se cestou k vám zmenší na velikost čivavy nebo vám přijde obleček na dobrmana, jako se to párkrát stalo nám. Velikost S, M, L či XL má každá firma, která šije oblečky pro pejsky, naprosto jinou.
Zpočátku totiž člověk netuší, že musí najít tabulku velikosti oblečku a změřit si délku zad od krku (tedy místečko, kde je obojek) k počátku ocásku.
Pak již jen hlídáte, jak rychle pejsek roste, a objednáváte s předstihem...
Nabídka oblečků na naháčky je čím dál větší. Výběr už je jen otázkou vašich možností, vkusu, přání.. Pokud mu chcete pořídit luxusnější kousek, jako je teplákovka se swarovského kamínky nebo zimní kombinézka, připravte si cca 700 – 1500 za jeden váš objev.
Pro nás je top obchodem pro amíky
Hafhaf shop ve Varnsdorfu.
Luxusní kvalita oblečků od značky
For my dog je amíčky roky ověřená a oblíbená.
Štěňátko, které si povezete domů, bude mít aktuálně velikost teplákovky značky FMD cca 14. Za měsíc budete potřebovat velikost 16, za další měsíc 18. Ač se to nezdá, roste štěňátko rychleji, než bychom chtěli ☺. Většina amíčků se zastaví na velikosti 20. Tu má naše Joki se svými 7 kg volnější, ale pohodlnou. Pokud je potřeba, upravíme jí délku nohaviček ohrnutím. No a naší Surice s jejím apetitem opasek neutahujeme. Prostě má se svými 10 kg od 3 let věku velikost 22.
„Blahobytná kondice“, jak jsme často slýchali na výstavách od posuzovatelů ☺.
Přes internet bez problémů objednáte na běžné denní nošení oblečky poměrně levně z velkých zahraničních obchodů (trička a tílka v ceně cca 50-100Kč). Také jsme vyzkoušeli. Ale pozor, většinou nízká cena těchto oblečků odpovídá kvalitě (byť na oko vypadají parádně...). A mohou se pak dost děsivě „podepsat” na kůži amíka. Zpočátku v podobě svědivého drbání. Málo zkušený majitel štěněčího naháčka si nemusí reakci na závadný obleček dát do souvislosti. Až když má pejsek své nahé tělo rozškrábané do krve, začne svědění a drbání řešit návštěvou veterináře. Ten většinou nasadí léky na zklidnění svědění, doporučí mýt kůži ve speciálním šamponu (nejspíše s ním z ordinace odejdete), a možná nabídne testování psa na alergie. Tady je zádrhel... jen ten test stojí cca 4. tisíce korun... a to dá opravdu málokdo. Takže veterinář nejčastěji jako prevenci drbání doporučí vysadit nejdříve kupované pamlsky a kuřecí maso,... a ve finále doporučí převést celoživotně pejska na „hypoalergenní” granule značky, kterou má v ordinaci nasmlouvanou s distributorem. A takto snadno může být levný čínský svetřík příčinou stereotypní a jednostranné výživy psa po zbytek jeho života...
Naše rada – než začnete řešit alergii psa na maso jeho vysazením, zamyslete se, co měl váš amík v poslední době na sobě, z jakého to bylo materiálu, zda neproběhl kopřivami, bodláky, mokrou trávou, zda jste nezměnili prací prášek nebo vám třeba bez povšimnutí nedojedl kousek pizzy či nevylízal sáček od chipsů, který zůstal zapomenutý u televize. Amíčkům se kůže hojí poměrně rychle. Jizvy po škrábancích po roce většinou vůbec nenajdete. V zimě totiž kůže vybledne a další rok ji sluníčko opálí opět celou. ❤
Na sociálních sítích nabízí ušití psích oblečků řada šikovných lidiček. Také jsme zkusili a byli spokojeni. Teplákovky se jménem měly patenty na bříšku, což bylo jistě náročnější na práci, ale přes zimu nám Surika dorostla v hrudníku, tak sloužily jen jednu sezónu. Přesto jsme si teplákovinu moc oblíbili.
A časem jsme se šitím oblečků (z látek certifikovaných) začali experimentovat sami.
Modelky doma máme – a hned ve dvou velikostech ☺.
A potěší nás, když projeví zájem o originální model (z vybrané látky) i některý náš potomek ❤.
Oblečků pro naháče zkrátka není nikdy dost.
Samozřejmě ani naše štěňátka neodjíždí do nových domovů bez námi ušité výbavy ☺